• Školský poriadok

• 1 Zmeny v ospravedlňovaní neprítomnosti od 1.9.2023

S cieľom znížiť zaťaženie detských lekárov dochádza k rozšíreniu možností zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadení ospravedlniť neprítomnosť dieťaťa. Konkrétne došlo k úprave § 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), a to zákonom č. 182/2023 Z. z.:

• neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti,
          • ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia,
          • ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára,
          • v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť z dôvodu ochorenia bez lekárskeho potvrdenia aj v trvaní viac dní ako podľa druhej vety alebo tretej vety; počet dní určí ministerstvo školstva.

Predlžuje sa tak čas, na ktorý môže zákonný zástupca ospravedlniť neprítomnosť svojho dieťaťa – v materských školách až na sedem dní a v ostatných školách až na päť dní, a to namiesto doterajších troch.

2 Zmeny v pandemických opatreniach

Minister školstva vydal dňa 24.8.2023 rozhodnutie č. 2023/13765:1-A1810, ktorým s účinnosťou k 1. 9. 2023 zrušil rozhodnutie č. 2022/19036:1-A1810 z 15. augusta 2022 v znení rozhodnutia č. 2023/6343:1-A1810 zo 4. apríla 2023.

Ruší sa tak predkladanie potvrdení o bezpríznakovosti a poskytovanie voľna riaditeľom školy ako aj ospravedlňovanie detí a žiakov sa bude spravovať už len príslušnou legislatívou, teda podmienkami školského zákona.

Toto zrušenie je odôvodnené bezpredmetnosťou pokračovania v zavedených opatreniach vzhľadom na aktuálnu situáciu s ochorením COVID-19.

3 Účinnosť

Obidve popisované zmeny, teda novela školského zákona ako aj zrušenie pandemických opatrení ministra školstva nadobúdajú účinnosť dňa 1.9.2023.

Skolsky_poriadok.pdf