• Opatrenia pri prejavoch akútneho prenosného alebo parazitného ochorenia

• Ak sa u dieťaťa počas dňa prejavia príznaky akútneho ochorenia, je povinnosťou pedagogického zamestnanca dieťa izolovať od ostatných žiakov, zabezpečiť nad ním pedagogický dozor a bez meškania informovať zákonného zástupcu žiaka. Dieťa sa môže vrátiť do kolektívu len s potvrdením lekára.

Parazitné ochorenie (pedikulóza – zavšivavenie)

Pri zistení výskytu vší odporučí triedny učiteľ zákonným zástupcom dieťaťa návštevu detského lekára. S výskytom vší v škole triedny učiteľ okamžite oboznámi všetkých rodičov oznamom do žiackych knižiek. Všetky deti v kolektíve, pedagógovia aj rodinní príslušníci si musia umyť vlasy šampónom proti všiam. Šampóny je možné zakúpiť v lekárňach. Pri ich používaní je potrebné postupovať podľa priloženého návodu na použitie. Doporučejeme zároveň vlasy vyčesávať špeciálnym hrebeňom.

Osobnú a posteľnú bielizeň je potrebné vyvariť, resp. vyprať vo vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šále a iné odevy(ak s nimi prišla hlava dieťaťa do kontaktu), ktoré nie je možné vyvariť, je potrebné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť a vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz.

Zásadné je dodržiavanie osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné hygienické potreby. Nie je dovolené ich vzájomné požičiavanie. Dôležité je pravidelné kúpanie sa, umývanie, čistota odevu, častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. Použitie šampónu je dôležité zopakovať v celom kolektíve po 14 dňoch.

Postup pedagóga pri výskyte prenosného parazitného ochorenia v škole

1. Pri akomkoľvek podozrení pedagóga na možný výskyt vší (dieťa sa škriabe a je nepokojné) skontroluje pohľadom a prezeraním vlasovú časť hlavy. Túto skutočnosť následne oznámi vedeniu školy a zákonnému zástupcovi dieťaťa.
          2. Do príchodu rodiča izoluje dieťa od kolektívu.
          3. Dohliadne, aby vrchný odev dieťaťa a ostatné predmety neboli spoločne uložené s odevmi ostatných detí.
          4. Odporučí zákonnému zástupcovi dieťaťa navštíviť príslušného obvodného pediatra za účelom potvrdenia diagnózy a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie dieťaťa.
          5. Vedenie školy zabezpečí informovanie všetkých rodičov o výskyte vší (prostredníctvom ŽK). Zároveň budú zákonní zástupcovia informovaní, že za účelom  zabrániť ďalšiemu šíreniu tohto ochorenia budú v detských kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia v súlade s prevádzkovým poriadkom školy. Vedenie školy zároveň požiada rodičov detí, aby priebežne kontrolovali vlasy svojich detí.
          6. Triedny učiteľ následne vykonáva preventívne opatrenia – priebežným sledovaním charakteristických prejavov možného výskytu vší u ďalších detí, pričom v rámci ranného filtra deťom vhodným spôsobom prezrie vlasovú časť hlavy.

Do školy bude dieťa prijaté až po odvšivavení a len s potvrdením od lekára.